Podjęcie pracy w Niemczech to dla wielu Polaków spełnienie marzeń – Niemcy nie tylko płacą znacznie lepiej za konkretne stanowiska, ale też proponują znacznie lepszą kulturę pracy. Decydując się na emigrację zarobkową musimy jednak pamiętać, że tak samo jak w Polsce będą obowiązywać nas zasady związane z rozliczeniem podatkowym. Co musimy wiedzieć?

Przywileje obcokrajowców pracujących w Niemczech

W ramach Unii Europejskiej możemy nie tylko bezproblemowo się przemieszczać, ale również podejmować legalne zatrudnienie bez konieczności wnioskowania o pracę i składania licznych dokumentów. Ujednolicone prawo europejskie sprawia, że możliwości rozwijania kariery zawodowej są praktycznie nieograniczone. W przypadku Polaków to właśnie Niemcy są jednym z najchętniej wybieranych krajów, gdzie szukamy zatrudnienia. Liczne oferty pracy oraz świetne zarobki to wystarczające powody do tego, aby zmienić swoje życie i przeprowadzić się za zachodnią granicę. Pracując legalnie w Niemczech jesteśmy zobligowani do złożenia deklaracji podatkowej w odpowiednim czasie – pamiętajmy o tym, że pozwoli nam to na odzyskanie podatku z Niemiec. Złożenie deklaracji podatkowej wymusza na nas wypełnienie kilku dokumentów – jeśli nie czujemy się na siłach na ich wypełnienie możemy poprosić o pomoc jedno z biur podatkowych specjalizujących się w podatkach międzynarodowych.

Dodatki socjalne dla rodzin z dziećmi

Decydując się na pobyt i pracę w Niemczech pamiętajmy, że możemy wnioskować o dodatki socjalne, takie jak Kindergeld. Kindergeld to zasiłek obowiązujący na każde dziecko w rodzinie do 25 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki) oraz na dziecko niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych, o ile niepełnosprawność zostanie określona przez lekarza przed ukończeniem 18 roku życia. 

Comments are closed.

zobacz legal.com.pl zobacz wiecje