Niwaki to drzewka japońskie, które uprawia się w ogrodzie. Nie są to drzewka bonsai, choć często są z nimi mylone, gdyż mają wspólną cechę – dość podobnie wyglądają. Jednak bonsai to roślina doniczkowa, natomiast niwaki to są drzewa. Czym się charakteryzują i jakie drzewka łatwo można formować?

Niwaki – najważniejsze cechy charakterystyczne

Są do drzewka, które uprawiane są w Japonii najczęściej. Dzięki nim można stworzyć niepowtarzalną strukturę i klimat. W ogrodach japońskich roślinności jest bardzo dużo. Bogactwo różnorodnych drzewek pozwala na stworzenie atmosfery, która jest zbliżona bardzo do naturalnego krajobrazu.

Ten rodzaj roślinności jest także coraz częściej spotykany w Europie i w Polsce. Najczęściej niwaki w naszym kraju formowane są z iglaków. Dzieje się tak za sprawą ich specyficznej formy przyrastania, co sprawia, że z niwaków można stworzyć niepowtarzalne i piękne kształty.

Które drzewka można najprościej formować?

Jednymi z najchętniej i najczęściej wybieranymi drzewkami są jałowce, cisy, sosny i cyprysiki. Bardzo często początkujący ogrodnicy wybierają cis. Jest to drzewo bardzo atrakcyjne za sprawą krótkich i gęstych przyrostów. Dzięki takiej strukturze można wyrzeźbić z drzewa niepowtarzalne kształty. Równie chętnie wybierane są żywotniki. Jednak z nimi należy uważnie postępować i często je przycinać, gdyż rosną w szybkim tempie.

Drzewka powinny być przycinane nie po zasadzeniu, ale w czasie odmładzania. Najłatwiejsze do formowania są te rośliny, które znajdują się w ogrodzie już kilka lat. Formowanie należy zacząć od wycięcia niepotrzebnych gałązek. Dopiero po tej czynności powinno się przycinać końcówki i formować kształt, który chcemy osiągnąć. Cisy powinny być formowane w kulki, a jałowce przycinane na płasko.

Po co uprawiać tego rodzaju drzewka?

Uprawa niwaków może przynieść naprawdę piękne wizualne efekty. A przecież ogród powinien mieć atmosferę, w której można się wyciszyć i zrelaksować. Dlatego uprawa niwaków jest wskazana dla każdego, kto uwielbia spędzać czas w swoim ogrodzie i kocha wszelaką roślinność i naturę.

Formowanie drzewek sprawia, że wyglądają one na starsze niż są w rzeczywistości. Wiele osób robi takie kształty, które przypominają drzewa zniszczone przez wiatr lub uderzenie pioruna.

W Japonii drzewka te pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Mają one znaczenie duchowe i kulturowe. Należy jednak uważać z ilością drzewek, aby nie było ich zbyt wiele. Obok drzewek warto zrobić przestrzeń, która zostanie przyozdobiona piaskiem, kamieniami lub wodą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

zobacz wiecje museum.com zobacz