Niwaki to drzewka japońskie, które uprawia się w ogrodzie. Nie są to drzewka bonsai, choć często są z nimi mylone, gdyż mają wspólną cechę – dość podobnie wyglądają. Jednak bonsai to roślina doniczkowa, natomiast niwaki to są drzewa. Czym się charakteryzują i jakie drzewka łatwo można formować?

Niwaki – najważniejsze cechy charakterystyczne

Są do drzewka, które uprawiane są w Japonii najczęściej. Dzięki nim można stworzyć niepowtarzalną strukturę i klimat. W ogrodach japońskich roślinności jest bardzo dużo. Bogactwo różnorodnych drzewek pozwala na stworzenie atmosfery, która jest zbliżona bardzo do naturalnego krajobrazu.

Ten rodzaj roślinności jest także coraz częściej spotykany w Europie i w Polsce. Najczęściej niwaki w naszym kraju formowane są z iglaków. Dzieje się tak za sprawą ich specyficznej formy przyrastania, co sprawia, że z niwaków można stworzyć niepowtarzalne i piękne kształty.

Które drzewka można najprościej formować?

Jednymi z najchętniej i najczęściej wybieranymi drzewkami są jałowce, cisy, sosny i cyprysiki. Bardzo często początkujący ogrodnicy wybierają cis. Jest to drzewo bardzo atrakcyjne za sprawą krótkich i gęstych przyrostów. Dzięki takiej strukturze można wyrzeźbić z drzewa niepowtarzalne kształty. Równie chętnie wybierane są żywotniki. Jednak z nimi należy uważnie postępować i często je przycinać, gdyż rosną w szybkim tempie.

Drzewka powinny być przycinane nie po zasadzeniu, ale w czasie odmładzania. Najłatwiejsze do formowania są te rośliny, które znajdują się w ogrodzie już kilka lat. Formowanie należy zacząć od wycięcia niepotrzebnych gałązek. Dopiero po tej czynności powinno się przycinać końcówki i formować kształt, który chcemy osiągnąć. Cisy powinny być formowane w kulki, a jałowce przycinane na płasko.

Po co uprawiać tego rodzaju drzewka?

Uprawa niwaków może przynieść naprawdę piękne wizualne efekty. A przecież ogród powinien mieć atmosferę, w której można się wyciszyć i zrelaksować. Dlatego uprawa niwaków jest wskazana dla każdego, kto uwielbia spędzać czas w swoim ogrodzie i kocha wszelaką roślinność i naturę.

Formowanie drzewek sprawia, że wyglądają one na starsze niż są w rzeczywistości. Wiele osób robi takie kształty, które przypominają drzewa zniszczone przez wiatr lub uderzenie pioruna.

W Japonii drzewka te pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Mają one znaczenie duchowe i kulturowe. Należy jednak uważać z ilością drzewek, aby nie było ich zbyt wiele. Obok drzewek warto zrobić przestrzeń, która zostanie przyozdobiona piaskiem, kamieniami lub wodą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.