Pojęcie stroju nocnego ewoluowało przez wiele dekad, byśmy w końcu mieli okazję poznać go w pełni swej okazałości. Zaczynając od koszul nocnych, które wieki temu sięgały czasem nawet do samych stóp, przez wymyślne tuniki z ozdobnikami w postaci bufków czy fikuśnych falbanek, po charakterystyczne komplety w szkocką kratę i piżamy damskie o swobodnym kroju.

Skąd się wzięły piżamy?

Uznawana za jeden z najbardziej komfortowych strojów domowych 一 piżama, swoje początki czerpie jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to do snu mężczyźni przyodziewali się w proste i luźne koszule nocne (które współcześnie jednak są domeną kobiecą).

Pierwowzór współczesnej piżamy, czyli zestawu dwuczęściowego: spodni i koszuli, pochodzi z Indii, w których to traktowana była jako ubranie codzienne przez bardzo długi czas. Przebywający tam Europejczycy zaadaptowali ten rodzaj odzienia do swoich potrzeb i chętnie korzystali z wygody, jaką zapewniał im ten lekki i przewiewny ubiór.

W tamtych czasach określenie „piżama damska” nie było używane, ponieważ początkowo jedynie mężczyźni posiadali przywilej użytkowania wygodnych strojów nocnych.

Piżama damska wkracza na salony

Kobiety miały możliwość skorzystania z piżam dopiero w czasach powojennych, jednak jeszcze przed wojną, za sprawą działań Coco Chanel, piżama damska miała szansę zaistnieć na salonach. Traktowano ją bowiem zarówno jako ciekawy strój plażowy, ale również jako kobiece okrycie wieczorowe.

Wykonywane najczęściej z bawełny, flaneli lub też jedwabiu czy satyny piżamy kobiece przybierały od wieków wiele różnych form. Towarzyszyły im koronki i kołnierzyki, ozdobne guziki i wykończenia.

Współczesne podomki

Kiedyś piżama stanowiła rodzaj ubioru, który nie był przeznaczony wyłącznie do snu. Dzisiaj ta granica pomiędzy strojem domowym a nocnym wyraźnie się uwydatniła. Piżama wciąż ma jedną ważną rolę do spełnienia 一 zapewnić możliwie najwygodniejszy wypoczynek.

Aktualnie mamy wolną rękę i możemy do snu wybrać sobie najbardziej odpowiadający nam model. Mamy możliwość kłaść się do snu w piżamach długich lub krótkich, bawełnianych bądź satynowych, w kompletach jednoczęściowych, oraz zupełnie luźnych, swobodnych dresowych zestawach.

Dodatkowym atutem współczesnych piżam damskich jest możliwość szerokiego wyboru pod względem dopasowania tego rodzaju odzieży do panujących temperatur uwarunkowanych porami roku czy też dobrania sobie takiego wzoru, który będzie w stu procentach odpowiadał naszym gustom, bo możemy znaleźć komplety z ciekawym nadrukiem czy grafiką.

Więcej informacji znajdziesz na stronie piżama damska.

Comments are closed.