Rozwód jest ogromną rewolucją w życiu. Konsekwencje definitywnego rozstania odczuwają nie tylko małżonkowie muszący na nowo poukładać sobie życie, ale również dzieci. Na rozprawach rozwodowych osób mających wspólne potomstwo wiele czasu poświęca się ustaleniom kwestii związanych z dalszym losem małoletnich dzieci – alimentom oraz opiece. Czy ograniczenie władzy rodzicielskiej ma wpływ na prawo do kontaktów z dzieckiem? Sprawdź!

Wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Powszechne jest przekonanie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego rodzica oznacza jego całkowite wyeliminowanie z życia dziecka. Nic bardziej mylnego. Władza rodzicielska zazwyczaj przysługuje obojgu rodzicom. Zgodnie z postanowieniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 95 KRO) składają się na nią m.in. zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do życia, rozwoju i nauki, zapewnienie bezpieczeństwa, zarządzanie majątkiem małoletniego oraz reprezentowanie jego interesów. Z kolei kontakty z dzieckiem są prawem do spotykania się z synem czy córką, prowadzenia korespondencji i prowadzenia rozmów telefonicznych. Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie oznacza automatycznego zakazu widzenia się ze swoim potomkiem.

W toku postępowania rozwodowego władza rodzicielska oraz prawo do kontaktu z małoletnim mogą zostać ograniczone, zniesione lub zawieszone. Sąd wydający postanowienie w tym zakresie kieruje się zawsze dobrem dziecka.

Konsultacja z prawnikiem

Rozwód rodziców jest dla dziecka ogromnym stresem. Aby jak najbardziej ograniczyć napięcie związane z procesem i usprawnić jego przebieg, warto nawiązać współpracę z zaufanym prawnikiem. Kancelaria adwokat-katowice.pludostępnia na swojej stronie więcej praktycznych informacji dla osób przygotowujących się do rozwodu.

 

 

Comments are closed.

Kwietnik kubik w stylu loft z drewna i metalu Stolik pomocniczy do kanapy loft https://beesafe.pl/porady/mandat-z-fotoradaru/