Przebarwienia na twarzy dodają lat i wyglądają nieestetycznie. Na dodatek trudno jest zakamuflować je makijażem bez tworzenia efektu maski. Zamiast tuszować brązowe plamki na twarzy, możesz się ich skutecznie pozbyć. Specjaliści medycyny estetycznej polecają zabieg laserowego usuwania przebarwień, który w połączeniu z właściwą pielęgnacją i fotoprotekcją, może na długo rozwiązać problem nierównomiernego kolorytu cery.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Przebarwienia powstają na skutek gromadzenia się nadmiernej ilości melaniny w skórze. Jest to barwnik, który odpowiada za kolor skóry. Przebarwienia widoczne są w postaci plam ciemniejszych niż otaczająca je zdrowa skóra. Mogą pojawić się na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej występują tam, gdzie dociera duża ilość promieni słonecznych, czyli na twarzy, ramionach, nogach. Długotrwała ekspozycja skóry na słońce, bez odpowiedniej fotoprotekcji, jest najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się plamek na skórze to:

  • stany zapalne skóry, np. przebarwienia potrądzikowe,
  • przyjmowanie leków i ziół o działaniu fotouczulającym,
  • zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży i menopauzy,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • schorzenia wątroby lub nerek,
  • starszy wiek,
  • uwarunkowania genetyczne.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

W domowych warunkach możemy zadbać przede wszystkim o profilaktykę, sięgając po kosmetyki dedykowane cerze z przebarwieniami. Dodatkowo należy regularnie złuszczać martwy naskórek przy pomocy odpowiednio dobranych peelingów. Nie można też zapominać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Skóra z tendencją do przebarwień powinna być smarowana kremem przeciwsłonecznym na odsłonięte obszary ciała nawet w pochmurne i chłodne dni. Używaj filtrów o wartości co najmniej 30 SPF, a najlepiej 50+.

Troskliwa pielęgnacja skóry może przyczynić się do zmniejszenia widoczności niektórych przebarwień, jednak domowe sposoby nie są w stanie zlikwidować ich całkowicie. Dlatego jeśli chcesz pozbyć się brązowych plamek, wybierz się do kosmetologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej na profesjonalny zabieg. Powierzchniowe przebarwienia można usunąć z pomocą peelingów chemicznych i innych, delikatnych zabiegów rozjaśniających. W przypadku ciemnych i rozległych plam sprawdzą się zabiegi o intensywniejszym działaniu, np. mikrodermabrazja diamentowa czy laserowe usuwanie przebarwień – wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki w Krakowie.

Jak wygląda laserowe usuwanie przebarwień?

Laserowe usuwanie przebarwień poprzedzone jest konsultacją lekarską, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań. Zabieg przeprowadzany jest u osób bez świeżej opalenizny, po odstawieniu leków i ziół światłouczulających oraz po wyleczeniu stanów zapalnych skóry. Laserowe usuwanie przebarwień nie wymaga znieczulenia, lecz w niektórych przypadkach stosuje się delikatnie znieczulenie kremem anestetycznym/

Działanie laserowego usuwania przebarwień opiera się na rozbijaniu barwnika skóry i pobudzeniu organizmu do jego samodzielnego usunięcia. Pod wpływem lasera pigment rozpada się na mikroskopijne cząsteczki, które następnie przetwarzane są i usuwane na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Jednocześnie laser stymuluje komórki skóry do zintensyfikowanej produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność i ujędrnienie skóry.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/

 

Comments are closed.

on.net.pl etheatreonice.org ta-us.org