Coraz częściej nawet w samochodach osobowych montuje się elementy zawieszenia pneumatycznego. Poduszki pneumatyczne to jeden z elementów takiego układu. Czy ich zastosowanie ma jakieś zalety? Jak dbać o układ pneumatyczny?

Budowa poduszki pneumatycznej

Poduszki pneumatyczne to części eksploatacyjne, które cechują się dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz tarcie powodowane przez pył i kamienie. Warto, aby były one wykonane z wytrzymałych tworzyw. Poduszki pneumatyczne składają się z komory, która jest wypełniona sprężonym powietrzem oraz z tłoka tocznego. Dodatkowo między tymi dwoma elementami znajduje się gumowa tuleja, zamocowana przy pomocy pierścieni zaciskowych. Aby uzyskać pożądaną wysokość jazdy, elektroniczny moduł sterowania oblicza czy poduszkę w danej sytuacji należy napompować czy spuścić z niej powietrze.

Rodzaje poduszek pneumatycznych

Najczęstszym zastosowaniem poduszek pneumatycznych są zawieszenia w autobusach, ciężarówkach czy ciągnikach. Są one również używane do izolacji czułych przyrządów wykorzystywanych na przykład w laboratoriach. Wyróżnić można poduszki pneumatyczne z okuciem i bez okucia. Oba rodzaje wykorzystuje się w sytuacjach, gdzie należy eliminować wibracje i wstrząsy. Ważne, aby były one bezawaryjne i wysokiej jakości. Innym rodzajem poduszek pneumatycznych są tak zwane „bałwanki”. Są one przydatne w warsztatach, garażach czy gospodarstwach rolnych. Są to nadmuchiwane poduszki, które pozwalają szybko i bezpiecznie podnieść dowolny pojazd. Są bardzo odporne i bez problemu wytrzymają nacisk kilku ton.

Jak dbać o zawieszenie pneumatyczne?

Wszystkie elementy takiego zawieszenia są bardzo czułe i precyzyjne. Wymagają więc one odpowiedniego serwisowania. Nawet przy zmianie opon warto zlecić sprawdzenie stanu poduszek pneumatycznych, kompresorów i czujników w zawieszeniu. Wizyta w warsztacie może zając nawet kilka godzin, aby dokładnie sprawdzić wszystkie elementy. Należy również pamiętać, że w samochodach z takim zawieszeniem, wjeżdżając na podnośnik, trzeba zmienić tryb na serwisowany/naprawczy. Dzieje się tak, ponieważ powietrze w poduszkach pneumatycznych musi być dostosowane do tego, że koła nie będą znajdowały się na podłożu.

Comments are closed.